Eller Brass

Eller Brass alustas tegevust 2000 a. vaskpillikvintetina H.Elleri nim.Tartu Muusikakooli vaskpilliõpetaja Priit Sonni juhendamisel, kes mängib ise seal ka trompetit, pikolotrompetit ja flügelhorni.  Kvinteti repertuaari kuuluvad peamiselt renessans- ja barokkmuusika ansambliseaded. Vajadusel mängitakse ka kaasaegsemat ja meelelahutuslikumat muusikat. Kvintett on esinenud kõikjal üle Eesti, tähtsamatest üritustest võiks ära märkida Rahvusvahelised Trompetipäevad 2003 a; Hansapäevad Tartus 2002-2007 jne. Ansambel on käinud kolmel korral esinemas ka väljaspool Eestit: 2003. a. Itaalias Ferrara muusikafestivalil, 2004. a. Soomes Turu Rahvusvahelistel Hansapäevadel ning 2006. a. novembris Riias rahvusvahelisel kammermuusika festivalil „FEsTaRi”.

Alates 2005. aastast tegutseb Eller Brass ka vaskpilliorkestrina, kus mängivad peaaegu kõik H.Elleri nim.Tartu Muusikakooli  noorteosakonna ja keskastme ning EMTA Tartu filiaali noored vaskpillimängijad. Orkestrit juhatab Priit Sonn ning mängijad on ka enamuses tema erialaõpilased. 2007.a. aprillis võitis Eller Brass I koha (brassorkestrite kategoorias) ning kuld- diplomi ja I kategooria noorteorkestrite konkursil EST-NOK 2007. Eller Brass on esinenud mitmel aastal Võru Vaskpillipäevadel, Suure-Jaani Trompetipäevadel, Muusikaakadeemia Rahvusvahelistel Trompetipäevadel jne. Eller Brassi noored muusikud osalevad ka Eesti Noorte Brassi (aasta orkester 2007), Võru vaskpillipäevade Fanfare & Brassi ning Lõuna- Eesti Noorte Puhkpilliorkestri  töös, mille üks dirigentidest on samuti Priit Sonn. Eller Brass ja Lõuna-Eesti Noorte Puhkpilliorkester on mitmeid kordi esinenud ka välismaal. 2014. aastal jõudis Eller Brass finaali rahvusvahelisel konkursil "Young Performer" Itaalias, Torinos. 

Eller Brassi repertuaaris on olnud alati tähtsal kohal klassikalise muusika seaded, palju esitatakse ka Eesti heliloojate loomingut. Orkestri ees on solistidena üles astunud ka selle liikmed Mihkel Kallip trompetil ja Kreete Perandi metsasarvel.

18. märtsil 2011 tähistas Eller Brass sünnipäevakontserdiga oma 10. juubelit, juhatas Priit Sonn. Külalistena soleerisid Kreete Perandi - metsasarv, Toomas Vana - tromboon, Mihkel Kallip - trompet. Kaasa lõid ka Kadri-Ann Sumera- klaver ja ansambel Ellerino - juhendaja Anneli Kuusk.

2015. aasta aprillis saavutas Eller Brass I koha Venemaal Petrozavodskis rahvusvahelisel puhkpilliansamblite konkursil „Silver Sounds“. 

23. jaanuaril 2016 valis Eesti Kooriühing Eller Brassi aasta puhkpilliorkestriks ning selle dirigendi Priit Sonni aasta orkestridirigendiks.