Prof Evan Rothstein Master Classes


Saturday, 14. Feb. 
 
10.00 R. Schumann - Piano Quintet E-flat major Op 44, I Allegro brillante, II In modo d`una Marcia, III Molto vivace 
Karolina Žukova (piano), Kati Meibaum (violin), Hans Christian Aavik (violin), Liisa Välja (viola), Marten Meibaum (cello)

11.00 R. Schumann - Piano Quintet

12.00 M. Moszkowski - Suite for 2 Violins and Piano Op 71 
Merily Leotoots, Mari-Liis Urb (violins), Grete Jädal (piano)

Lunch
 
14.30 S. Rachmaninov - String Quartet No 1 
Anna Šuvajeva (Violin I), Arta Lipora (violin II), Amanda Rupeika (viola), Emilija Rozensteina (cello)
  
15.30 G. Fauré - Piano Quartet in C minor Op 13, I Allegro molto moderato 
Mihhail Kriiva (piano), Jekaterina Sizova (violin), Greten Lehtmaa (viola), Marten Meibaum (cello)
 
Sunday, 15. Feb.  

12.00 S. Rachmaninov - String Quartet No 1 

12.45 J. Haydn - String Quartet Op 76 No 4, I mvt 
Anna Suvajeva, Arta Lipora, Amanda Rupeika, Emilija Rozensteina  

Prof Maja Nosowska Master Classes


Friday, 13. Feb 

14.00 M. Glinka - "Vy ne pridete vnov“ 
voc. duet Inna Pavlik - Annika Põitel 
J. Brahms - “Die Meere“ 
voc. duet Eleri Lillemäe - Raiko Raalik 
F. Mendelssohn - "Gruss", "Abendlied" 
voc. duet Anna Grete Rebane - Lembi Liis Ebre 
 
15.00 S. Rachmaninov - "Poljubila ja na petchal svoju"  
H. Wolf - "Der Gärtner" 
W. A. Mozart - "Als Luise..." 
Eleri Lillemäe (soprano), Ebe Müntel (piano) 
 
16.00 F. Schubert - "An die Musik“, "Der Tod und das Mädchen“ 
P. Tchaikovsky - "Notch“, "Hotel by v edinoe slovo", "Net tolko tot, kto znal" 
S. Rachmaninov - "U vrat obiteli svjatoi" 
Raiko Raalik (baritone), Ebe Müntel (piano) 
 
17.00 G. Fauré - Piano Quartet C minor Op 13, I Allegro molto moderato 
Mihhail Kriiva (piano), Marten Meibaum (cello), Greten Lehtmaa (viola), Jekaterina Sizova (violin) 

Saturday, 14. Feb 

10.00 Rachmaninov, Wolf, Mozart 
Lillemäe - Müntel 
 
11.00 Schubert, Tchaikovsky, Rachmaninov 
Raalik - Müntel 
 
12.00 Mendelssohn, Brahms 
voc. ensembles 

Lunch 
 
14.30 D. Shostakovich - Piano Trio No 1 Op 8 
Anette Kriisa (piano), Ann Meeta Teppo (violin), Silauan Hirvoja (cello) 

15.30 F. Schubert - Sonata for Violin and Piano A major, I  Allegro moderato 
Karmen Urb (violin), Olga Oja (piano) 
 
Sunday, 15. Feb 

12.00 J. Brahms - Sonata for Violin and Piano No 1, I mvt 
Hans Christian Aavik (violin), Karolina Žukova (piano) 
 
12.45 E. Chausson - Piano Trio G minor Op 3, I mvt 
Anna Maria Kaarma (piano), Valentina Vaab (violin), Siluan Hirvoja (cello) 


Prof Petras Kunca Master Classes 


Friday, 13. Feb 

14.00 Händel - Sonata for Oboe and Basso Continuo C minor Op1 No 8  
Kaisa Kuslapuu (organ), Kristin Kaha (oboe) 
 
15.00 Moszkowski - Suite for 2 Violins and Piano Op 71 
Merily Leotoots, Mari-Liis Urb (violins), Grete Jädal (piano) 
 
16.00 E. Ewazen - Sonata for Trombone and Piano 
Teno Kongi (trombone), Kristi Hinsberg (piano) 
 
17.00 L. v. Beethoven - Trio in B major Op 11, I mvt 
Arno Gabriel Humal (piano), Ranno Tamm (violin), Armas Riives (cello) 

Saturday, 14. Feb 

10.00 J. Haydn - Trio for 3 Guitars 
F. Gragnani - Trio in D major I Allegro 
Priit Peterson, Saskia Kiting, Jakob Laidus

11.00 J. Haydn - Trio  
Mait Peterson, Magnus Leopard (trombone), Imre Leopard (tuba)
 
12.00 P. Vasks - Piano Quartet,  I Preludio II Danze 
Mihhail Kriiva (piano), Marten Meibaum (cello), Greten Lehtmaa (viola), Jekaterina Sizova (violin) 
 
14.30 J. Brahms - Sonata for Violin and Piano No 1, I mvt 
Hans Christian Aavik (violin), Karolina Žukova (piano) 
 
15.30 J. Haydn - String Quartet Op 76 No 4, Part I 
Anna Suvajeva, Arta Lipora (violins), Amanda Rupeika (viola), Emilia Rozensteina (cello)

Sunday, 15. Feb 

12.00 J. Haydn - Piano Trio Hob XV 16 in D major, I mvt 
Anette Kriisa (klaver), Ann Meeta Teppo (viiul), Siluan Hirvoja (tšello) 

12.45 R. Shchedrin - A la Albeniz 
Hans Christian Aavik (violin), Karolina Žukova (piano) 

Prof Junio Kimanen Master Classes


Friday, 13. Feb 
 
14.00 F. Grangnani - Trio for 3 Guitars in D major 
Priit Peterson, Saskia Kiting, Jakob Laidus 
 
15.00 P. Vasks - Piano Quartet,  I Preludio II Danze 
Mihhail Kriiva (piano), Marten Meibaum (cello), Greten Lehtmaa (viola), Jekaterina Sizova (violin) 
 
16.00 F. Schubert - Sonata in A major for Violin and Piano, I mvt 
Karmen Urb (violin), Olga Oja (piano) 
 
17.00 R. Schumann - Adagio and Allegro Op 70 
Jürnas Rähni (horn), Signe Saarmets (piano) 
 
Saturday, 14. Feb 

10.00 E. Ewazen - Sonata for Trombone and Piano 
Teno Kongi (trombone), Kristi Hinsberg (piano) 
 
11.00 J. Haydn - Trio Hob XV 16 in D major, I Allegro 
Anette Kriisa (piano), Ann Meeta Teppo (violin), Siluan Hirvoja (cello) 
 
12.00 A. Tcherepnin - Sonatine Sportive for Saxophone and Piano
Ingrid Kruusmägi (saxophone), Luisa Lõhmus (piano) 

Lunch
 
14.30 L. v. Beethoven - Trio Op 11 in B major, I mvt
Arno Gabriel Humal (piano), Ranno Tamm (violin), Armas Riives (cello) 
 
15.30  R. Shchedrin - A la Albeniz 
Hans Christian Aavik (violin), Karolina Žukova (piano) 
 
Sunday, 15. Feb 

12.00 L. E. Shaw - Tripperie no 4
Eliise Tani, Artur Reinpõld, Richard Tamra (horns)
A. Hänsel - Concertino for two horns
Artur Reinpõld, Richard Tamra (horns), Ieva Kostanda (piano)

12.45 Brass 

Prof Marje Lohuaru Master Classes 


Friday, 13. Feb 

14.00 E. Tubin  - Sonata for Altosaxophone and Piano ETW 61, I  Allegro 
Karl Tipp (saxophone), Kristi Hinsberg (piano) 
 
15.00 E.-S. Tüür - Sonata for 2 Pianos 
Gerda Klemm, Sven Sander Šestakov

16.00 T. Kõrvits - „Thulemaa Songs“ for Flute and Piano, I mvt 
Helis Oidekivi (flute), Jaan Kapp (piano)
 
17.00 C. P. E. Bach - Sonata G minor 
Pärtel Pilv (saxophone), Karl Aleksander Sirp (piano)

Saturday, 14. Feb 

10.00 R. Schumann - Adagio and Allegro Op 70 
Jürnas Rähni (horn), Signe Saarmets (piano) 
 
11.00 E. Tubin - Sonata for Flute and Piano I Allegro moderato 
Helis Oidekivi (flute), Jaan Kapp (piano)

12.00 E. Tubin - Sonata for Altosaxophone and Piano, I Allegro 
Karl Tipp (saxophone), Kristi Hinsberg (piano)

Lunch

14.30 C. P. E. Bach - Sonata G minor 
Pärtel Pilv (saxophone), Karl Aleksander Sirp (piano) 

15.30 E. Chausson - Piano Trio Op 3 in G minor, Part I 
Anna Maria Kaarma (piano), Valentina Vaab (violin) Siluan Hirvoja (cello) 

Sunday, 15. Feb 

12.00 P. Vasks - Piano Quartet,  I Preludio  II Danze 
Mihhail Kriiva (piano), Jekaterina Sizova (violin), Greten Lehtmaa (viola), Marten Meibaum (cello) 
  
12.45 A. Tcherepnin - Sonatine Sportive for Saxophone and Piano 
Ingrid Kruusmägi (saxophone), Luisa Lõhmus (piano)