5. oktoober 2009

Trio X of Sweden meistrikursus

Teemad: Improvisatsioon crossover muusikas. Rahvamuusika arranžeerimine.
Lennart Simonsson – klaver
Per V Johansson – kontrabass
Joakim Ekberg - trummid
Koostööpartnerid: Musik i Uppland, Rootsi Suursaatkond

Trio koostöö saksofonist Lembit Saarsaluga on kestnud kolm viimast aastat – 2007 aasta sügisel kanti Uppsalas ette põhjamaade džässi suurkuju, pianistist helilooja Heikki Sarmanto Jazz Suite soolosaksofonile, džässtriole ja sümfooniaorkestrile, mida juhatas Eesti mainekas dirigent Paul Mägi.

Trio X liider Lennart Simonsson lõpetas 1986. aastal Kuningliku Muusikakolledži Stockholmis, misjärel pakuti talle kontsertmeistri tööd muusikalis Ringo Göta Lejoni Teatris. Alates sellest ajast on ta olnud seotud ligi 30ne erineva etendusega Stockholmi teatrites. Mh. oli kontsertmeistriks ja arranžeerijaks etendusele Piaf Stockholmi Linnateatris. Üks viimastest ulatuslikematest töödest, rock-muusikali Rent  etendus Göta Lejoni Teatris Stockholmis 2006. aastal, hinnati kõrge riikliku preemia vääriliseks. Simonsson oli lavastuses tegev muusikadirektori, arranžheerija ja kontsertmeistrina.

Hinnatud pianisti, džässipedagoogi, muusikalavastuste juhi ja heliloojana on ta viimased 20 aastat tegutsenud Stockholmis, tehes koostööd parimate rootsi solistide, ansamblite, big bandidega, viljeledes nii pop-, rock- kui džässmuusikat. 1996. aastal algas koostöö soome lauljatari Lill Lindforsi, ooperilaulja, näitleja ja helilooja Mikael Samuelsoni ja tšellist Svante Henysoniga. Üheks põnevamaks viimase aja projektiks peab Lennart Simonsson koostööd rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud plokkflöödimöngija, Grammy-auhinnaga pärjatud Dan Laurin´iga.

Simonsson on töötanud ka pedagoogina, õpetades džäss- ja rock-klaverit, improvisatsiooni ja ansamblimängu (School of Music in Piteå, 1994-2002).  Debüüt heliloojana toimus 2000. aasta sügisel, mil Erik Westbergi vokaalansambel kandis ette Simonssoni Oratio – teose koorile, süntesaatorile, tabladele, vibrafonile ja löökpillidele. Hiljem on loonud teoseid klassikalistele kammeransamblitele, džässansamblitele, orkestritele. 2007. aasta sügisel tuli esmaettekandele Simonssoni The Albatross Suite – teos sümfooniaorkestrile ja džässtriole. Teose esitas Uppsala Kammerorkester ja Trio X Paul Mägi dirigeerimisel.

Per V Johansson alustas kontrabassi-õpinguid keskkooli ajal Leif Anderssoni juures Östersundis ja jätkas Kuninglikus Muusikakolledžis Stockholmis. Vabakutselise muusikuna mängis ta Monica Törnell Band-is ja Mikael Råberg’s Big Band-is. Alates 1985. aastast on Per V Johansson Sven Bertil Taube’s Gröna Lund Orchestra liige. Ta on mänginud ladina-ameerika muusikat erinevates vormides, sealhulgas ka sambaorkestris Bananas. 1986. aastast töötab ta Music i Uppland-is.

Joakim Ekberg on professionaalse muusikuna töötanud juba alates 14ndast elu-aastast, õpetamist alustas ta 18. aastaselt. 1984. aastal teenis ta muusikuna Rootsi armees. Music i Upplandis töötab alates 1985. aastast. Ta on õppejõud mitmetes koolides, sh. School of Music in Piteå, Framnäs Folk High School ja University College of Music Education in Stockholm. Ta on esinenud maailma eri paigus, üles astunud televisioonis, raadios, teatris, teinud salvestusi. Joakim on mänginud praktiliselt kõiki stiile, nt. džäss, pop, fusion, rock, soul, latiino, samba, klassikaline ja big bandi muusika, esinenud koos paljude Rootsi tippmuusikutega.

Trio X alustas tegevust 2002. aastal Rootsi ülikoolilinnas Uppsalas riikliku kontsertorganisatsiooni Musik i Uppland koosseisulise ansamblina. Ansambli liikmed on valinud teistsuguse kontseptsiooni kui tavapärased džässtriod. Kolme muusiku pikaajalised kogemused garanteerivad pideva uuendusliku arengu nii koosmängus kui heliloomingus. Muusikud interpreteerivad nii ansambliliikmete originaalkompositsioone kui ka väljapaistvate Rootsi heliloojate teoseid kõiki võimalikke väljendusvahendeid kasutades. Trio X-i on iseloomustatud muusikaajakirjanike poolt järgmiselt: „Oodake ootamatut!”. Trio meelisteemaks on rootsi folkloorist lähtuv improvisatsiooniline muusika, milles ühendatakse erinevad stiilid, kuid helipildis taotletakse klassikalise instrumendi kõla, seda üha enam täiustades ja arendades. Varajase muusika ja rahvamuusika omanäolisest interpreteerimisest ongi saanud Trio X-i peamine kaubamärk. Elegantselt ja veenvalt annavad muusikud edasi tundeid, leides tee iga kuulajani. Ansambli muusika pakub põnevust ”uudishimulikele inimestele” ja on kindlasti suurepärase naudingu allikaks neile, kes on valmis süvenema ansambli mitmetahuliste kõlakombinatsioonideni.

Trio on esinenud paljudel festivalidel ja muusikaüritustel, teinud koostööd rootsi nimekaimate muusikutega, kelle hulka kuuluvad ka tšellist Svante Henryson, akordionist Bengan Janson, trombonist Nils Landgren. Tihe koostöö toimub Uppsala Kammerorkestriga.

2003  ilmus  trio  CD  "In dulci jubilo",  mis on inspireeritud vanadest hümnidest,  koraalidest,   Rootsi  ning  Skandinaavia  rahvamuusikast. Kriitikute   poolt  kiitvalt   vastuvõetud   CD-le   järgnes  aastal   2005

„Trio  X  of  Sweden”,  millel   kõlab  valdavalt   ansambli   originaal-looming. 2006  anti  välja  kontsertsalvestus  ”Trio  X + Agnas  Bros” (Fasching Jazz Club, Stockholm). Hetkel on töös põnev project koos Grammy auhinnaga pärjatud barokkflötisti Dan Laurin’iga.

Trio X on Eestis andnud mitmeid menukaid kontserte – sügisel 2007 esineti rahvusvahelisel festivalil Rainbowjazz, 2008 aastal suvel Nargen festivalil, sama aasta oktoobris Eesti Kontserdi poolt produtseeritud jazz tantsu etendusega Changing Images koostöös Rootsi-Eesti-Soome-Jamaika-Ameerika artistidega, suvel 2009 Muhu Tulevikumuusika festivalil Juu Jääb.