Elleri päev Elleri koolis

Kui kooli aastapäev on 10. detsembril, siis kooli nimepäev on 7. märtsil. Meie koolile anti Heino Elleri nimi 1971. aastal. Elleri pikast elust (7. märts 1887 – 16. juuni 1970) on jäänud meile tema rikkalik looming ja meisterlik pedagoogitöö. H. Eller töötas Tartu muusikakoolis õpetajana 1920–1940.

Elleri päeva tähistamine toimub igal aastal kontserdiga Elleri ja teiste eesti heliloojate muusikast. Kontserdiga kaasneb sõnaline osa, mis on olnud väga huvitav läbi aastate.

Viimase kümne aasta jooksul on ettekandeid teinud või esinenud meie õpilased, õpetajad ja külalised. Siin võiks nimetada IV kursuse õpilase Küllike Kallingu ettekannet “H. Eller ja teiste eesti heliloojate looming” (1996). Elleri 110. sünniaastapäeval (1997) kohtusime helilooja Ester Mäega (kaalukas osa kontserdist oli E. Mägi looming). Väga intrigeeriv oli õp. Mart Jaansoni ettekanne “H. Eller ja vaistism” (1998). 1999. a. esitles oma uut CD-d pianist Vardo Rumessen, kus olid esitatud kõik Elleri klaveriprelüüdid. 2001. aastal esitles produtsent Peeter Vähi CD-d, millel on salvestatud Elleri klaveriloomingu paremik (“Kellad”, “13 klaveripala eesti motiividel” ja Sonaat nr 1), esitajaks pianist Aleksandra Juozapénaité-Eesmaa, kes need teosed esitas ka 7. märtsil Elleri päeval Tartu Linnamuuseumis. 2002. aastal oli meie külaliseks professor Mart Humal loenguga “Heino Elleri “Koit” kui fantaasia”. 2003. a. Elleri päeva juhatas sisse III kursuse õpilase Kristo Matsoni ettekanne. 2005. aastal toimus kohtumine helilooja Alo Põldmäega, 2010. aastal esitas aga Alo Põldmäe ettekande Olav Rootsist.

Siiski peab ütlema, et Elleri päevade kaalukam osa on muusika. Alati on kavas Heino Elleri ja teiste eesti heliloojate looming. Esinejaid on kõikidelt erialadelt alates 1. klassi lastest kuni suurte kogemustega õpetajate-interpreetideni.

Elleri päeva kontsertidel on esitatud ka oma kooli õpilaste loomingut. Meeldejäävad olid Marko Mägi “3 miniatuuri á la Jarrett” saksofonile ja kitarrile 1996. aastast, Manus Oleski Poco sonate klaverile ja kitarrile 1998. aastast, Mait Jüriado 3 osa laulutsüklist “Värviline vesi” ja Märten Karmi klaveripala “Talveöö” 2004. aastast, Fuuga Mart Saare teemale (2007), Trio viiulile, fagotile ja klaverile (2008), Liina Vilgatsi "PSP" tšellole ja klaverile (2006), Soolo tuubale (2007), Merike Pedaste kolm osa tsüklist "Loodusest me laulud leitud" (2008). 2010. aasta Elleri päeval astusid omaloominguga üles koguni seitse noort heliloojat Alo Põldmäe klassist. Uudsena kõlasid seni vaid nn "tõsist muusikat" sisaldanud kavas kahe rütmimuusika osakonna õpilase - Vootele Ruusmaa ja Liis Ringi teosed.

2006. aastal pälvis Elleri preemia H. Elleri nim. Tartu Muusikakooli õpetaja Vivian Tordik.

Elleri päeva kontserdid on toimunud meie kooli saalis, TÜ Ajaloomuuseumis ja Tartu Linnamuuseumis. Nii on saanud Elleri päev arvestatavaks sündmuseks Tartu muusikaelus.

Tiiu Usk, Elleri päeva korraldaja

Heino Elleri nimeline muusikapreemia

2011. aasta Heino Elleri nimelise muusikapreemia sai pianist Sten Lassmann Heino Elleri klaverimuusika esitamise, salvestamise ja propageerimise eesti viimasel kolmel aastal.

Ülejäänud laureaaate vaata: Heino Elleri nimelise muusikapreemia laureaadid