Ettevalmistus lavaks – mentaalsed ja füüsilised harjutused artisti esinemise toetamiseks
Koolituse toimumise aeg:
21.02.2025 kell 10 - 14
Toimumiskoht: Heino Elleri Muusikakooli Elleri saal
Koolituse läbiviija: Lisanne Altrov
Õpetajate oskuste hulka kuulub tihtipeale juba aastatepikkune kogemus, kuidas lavanärviga toime tulla, võime õpilastele lahendusi leida ja seeläbi neid edasi kannustada. Heino Elleri Muusikakoolis toimuva koolituse raames on eesmärk kaardistada produktiivsed, juba töötavad mehhanismid ning ka meetodid, mis ei toimi ja mida oleks vaja kohendada. Juttu tuleb ka konkurentsist, kuidas kasutada tunnis õpilast toetavat sõnavara ning kuidas kannustada õpilasi edasi. Koolituse käigus selgitan ka kuidas lavanärv tekib, kuidas inimese keha ja mõtted stressile reageerivad ning tutvustan muusikafüsioloogia printsiipe ja vajalikkust. Paraku ainult harjutamistundidest ei piisa. Eesmärk on pakkuda õppejõududele vaimseid ja füüsilisi harjutusi, millega aidata leevendada õpilaste lavanärvi, ära hoida vigastusi ja suurendada laval olemise ja musitseerimise rõõmu.
Mis on muusikafüsioloogia?
Muusikafüsioloogia ehk muusikute vaimne ja füüsiline ettevalmistus lavaks kätkeb endas järgmisi punkte:
-
Pingevabam pillimäng
-
Kehaline vastupidavus ja võimekus
-
Paindlikkus ootamatute olukordadega toime tulla
-
Kommunikatsioon (publiku, lavapartneri, kaasteeliste, iseendaga)
-
Kehakeel
-
Kontsentratsioon ja fookus
-
Motivatsioon
-
Enesekindlus/eneseusk
-
Valmidus kehalise ja vaimse stressiga toime tulla
-
Eneseregulatsioon (võime kohandada oma mõtteid, tundeid ja käitumist) • Eesmärkide seadmine ja elluviimine
-
Lavaline ajastamine, Timing
-
Kõlavärvide ettekujutus ja ette kuulamine
-
Aja planeerimine
-
Efektiivne harjutamine (sealhulgas mentaalne harjutamine)
-
Eneseanalüüs
-
Läbipõlemise ennetamine
Lisanne Altrov lõpetas aastal 2023 Austria ülikoolis Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien (MDW) muusikafüsioloogia õppekaval. Lisanne on viinud läbi muusikafüsioloogia loenguid, eratunde ja koolitusi nii Viinis, Comendunesi Festivalil Itaalias, Eesti muusikakoolides, laagrites ja festivalidel.
Altrov alustas viiuliõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske õpilasena. 2017 omandas ta bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) professor Arvo Leiburi käe all.
2017 jätkusid õpingud Viinis, ülikoolis Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien (MUK). Esmalt prof Amiram Ganz´i ning alates 2018 prof Henja Semmleri klassis, omandades aastal 2022 teise bakalaureuse kraadi.
Aastal 2024 lõpetas Altrov kümne aasta kõrgeimate erialaeksami punktidega magistriõpingud samas ülikoolis prof Ulrike Engeli juures barokkviiuli erialal.
Aastast 2023 on Altrov Yehdi Menuhini Live Music Now stipendiaat.
Erinevate koosseisudega on meeldejäävaimad kontserdid olnud BBC Proms Royal Albert Hall’is, Keelatud Linna Kontserdisaalis Pekingis, Pariisi Filharmoonias, Elbphilarmonie’s Hamburgis, Berliini ja Viini kontserdimajades.
Aastatel 2015-2019 töötas Altrov Tallinna Kammerorkestris ning 2018-2020 oli Berliner Operngruppe abikontsertmeister.
Altrov teeb regulaarselt koostööd järgnevate kollektiividega: Duo Vineta (akordionist Elisabeth Mülleriga), Carestini Ensemble Wien, Vienna Ensemble, Orchester 1756, Concert Collegium Wien, orkester Wiener Akademie ning on Eesti Festivaliorkestri liige.