Jaan-Eik Tulve praktiline loeng R 1. märts 2019 kell 13.30 Heino Elleri Muusikakooli Elleri saal


Gregooriuse laul.
Ajalugu, vanad käsikirjad ja laulmine.

Kõik huvilised on oodatud.

Jaan-Eik Tulve on õppinud koorijuhtimist Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Peeter Lokki juures ning seejärel aastatel 1983–1986 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Silvia Melliku klassis. Tegutsedes basskitarristina ansamblis Vennaskond, sai ta tuntuks levimuusikuna. Aastal 1991 lõpetas Tulve Eesti Muusikaakadeemia kooridirigeerimise erialal Ants Sootsi juhendamisel. Tema õpingud jätkusid Pariisi Rahvuslikus Kõrgemas Muusika ja Tantsu Konservatooriumis gregooriuse laulu dirigeerimise erialal, mille lõpetamise järel, 1993. aastal, sai temast professor Louis-Marie Vigne’i assistent. Aastatel 1994–1997 läbis samas ka magistrantuuri. Tulve on andnud gregooriuse laulu kursuseid Eestis, Belgias, Fääri saartel, Soomes, Šotimaal, Prantsusmaal, Itaalias, Leedus ja Norras ning alates 1996. aastast sai Tulvest gregooriuse laulu õppejõud Eesti Muusika ja Teatriakadeemias. Tihti kutsutakse teda töötama erinevate kloostrikooridega, et juhendada neid, kes veedavad gregooriuse lauluga kolmandiku ööpäevast. Suurt rolli Jaan-Eik Tulve kui muusiku ja gregorianisti kujunemisel on mänginud siiani kestev koostöö Dom Daniel Saulnier'ga Solesmes'i benediktiini kloostrist Prantsusmaal.

Alates aastast 1992 dirigeerib Jaan-Eik Tulve Pariisi Gregoriaani Koori (Le Chaeur Grégorien de Paris), kellega koos on lauldud üle kogu Euroopa, aga ka Liibanonis ja Marokos ning saadud mitmeid preemiaid erinevate plaadistuste eest. Pariisi koorile lisaks on ta lindistanud koos Antimo kloostri munkade kooriga Itaalias ning Pesquié kloostri nunnade kooriga. 1993. aastal pani ta Pariisis aluse ansamblile Lac et Mel, mis gregoriaani kõrval tegeleb ka varase polüfooniaga. Aasta hiljem moodustas Tulve Pariisi Gregoriaani Koori naisharu.

Jaan-Eik Tulve asutas aastal 1996 Tallinnas ansambli Vox Clamantis ning on selle kunstiline juht ja dirigent. Ansambliga esitatakse varast polüfoonilist ning nüüdismuusikat. Jaan-Eik Tulve on ansambliga salvestanud Eesti Raadiole ja plaadifirmadele ECM Records, Arion ja Mirare. Ansamblil on ilmunud kolm soolo CD-d: 1998 „Haec dies“, 2002 „Ieremias“ ja 2002 „Annum per annum“ ning lisaks koostöös Weekend Guitar Trioga 2008 „Stella Matutina“. Samuti on koos NYYD Ensembl'iga lindistatud Toivo Tulevi ning Erkki-Sven Tüüri teoseid.

Lisaks gregooriuse laulule ja dirigeerimisele huvitub Jaan-Eik Tulve vanadest noodikirjadest. 1999. aastal osales ta eksperdina Soome vanade käsikirjadega seotud Sibeliuse Akadeemia projektis Gregoriana Fennica. Ta on tegutsenud ka muusikapublitsistina.

Tulve on 1997. aastast Gregoriaani Ühingu ja aastast 2002 ühingu Eesti Muusikafestivalid juhatuse esimees. Kuulub Prantsusmaa artistide ja interpreetide liitu (2005), Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Interpreetide Liidu juhatusse ning juudi kultuurifestivali „Ariel“ kunstinõukokku.

Jaan-Eik Tulve on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia tulemusrikka töö eest ansambliga Vox Clamantis (2006), Valgetähe V klassi teenetemärgi (2007) ning Eesti Rahvusringhäälingu Aasta muusik 2017 tiitli. Samuti on talle omistatud Belgia Kuningriigi Leopoldi ja Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse orden.

Allikas: https://www.emic.ee/?sisu=interpreedid&mid=33&id=92&lang=est&action=view&method=biograafia

Koolitused

Telli uudisvoog »